Pete Alonso, czapka z daszkiem z udanego debiutu Richa Hilla w zwycięstwie Mets 5:4

Pete Alonso na ogół szydzi z faktu, że Home Run Derby może wpłynąć na jego gorszy swing, a przeważające dowody są po jego stronie – tak bardzo, że w rzeczywistości lepsze pytanie mogłoby brzmieć: czy Derby rzeczywiście pomogły Alonso ?

Nie ma wątpliwości, że Alonso zapalił się od czasu wygrania drugiego z rzędu Derby na początku tego miesiąca, pomagając Mets utrzymać pierwsze miejsce w National League East przez 11 tydzień z rzędu. Po tym, jak Alonso zremisował w niedzielnym meczu z dwubiegowym homerem — jego piątym w dziewięciu meczach od przerwy All-Star — w szóstym inningu, Jeff McNeil uderzył w dwubiegowe uderzenie, aby dać Mets na dobre prowadzenie w ich zwycięstwo 5-4 nad Blue Jays na Citi Field.

Czterodjazdowy rajd zdjął Richa Hilla z tropu po porażce w swoim debiucie w Mets, po tym, jak leworęczny ugiął się po trzech przejazdach na szczycie szóstego. Seth Lugo, który pozwolił strzelić bramkę wszystkim trzem runom po tym, jak Hill załadował bazy bez outów, odniósł zwycięstwo z ulgą, a Edwin Díaz przybił do obrony. Ale nic z tego nie zmieniło narracji gry tak szybko, jak homer Alonso.

Kiedy Pete pojawia się w takiej sytuacji, zaczynam się spodziewać home runu, powiedział McNeil.

Jak wyjaśniono w badaniu MLB.com na początku tego miesiąca, pomysł, że Derby mogą zaszkodzić huśtawce hitlerów, jest w dużej mierze mitem. Chociaż kilka przykładów tego zjawiska pojawiło się na przestrzeni lat, prawdopodobnie miały one korzenie w innych kwestiach. Większość ociężałych nie odczuwa żadnych negatywnych skutków Derby; przed wzięciem udziału w tegorocznym wydarzeniu, zapolowy Juan Soto posunął się tak daleko, że postawił hipotezę, że może to pomóc mu skorygować niedoskonałość swingu, która zaowocowała najwyższym wskaźnikiem piłki do ziemi w jego karierze w pierwszej połowie. Zgodnie z przewidywaniami, Soto — podobnie jak Alonso — od czasu przerwy jest upalny, mając sześć własnych home runów.

Większym problemem jest długotrwałe zmęczenie. Alonso oszacował, że między rozgrzewkami, próbnymi swingami i samymi Derbami, podczas swojego pierwszego doświadczenia w 2019 roku wykonał 600-700 cięć. Nastąpił krótki okres niepokoju, gdy Alonso potknął się na odcinku 1 na 17 z 10 przekreślenia natychmiast po przerwie. Potem strzelił trzy razy w czterech meczach i wszystko znów było dobrze. Alonso zakończył z wynikiem 0,889 OPS w ostatnich 68 meczach, bijąc w tym czasie 53 debiutantów w Major League.

W tym roku Alonso nie walczył wcale z przerwą, uderzając bezpiecznie we wszystkich dziewięciu meczach, w których grał od Derby. Obejmowało to pięć home runów i 10 RBI, z których wszystkie oprócz dwóch w konkursach, które wygrali Mets.

Nie wiem, czy Derby odegrały w tym rolę, powiedział menedżer Luis Rojas, ale teraz jest zdecydowanie bardzo pewny siebie.

Alonso opuścił Citi Field bez zwracania się do mediów, pozostawiając innym zastanawianie się, w jaki sposób Derby mogły, a może nie, wpłynąć na jego sukces. Ale z pewnością głośno mówił o swoich działaniach podczas gry.